Vitrifikasyon

Kadın Doğum ve Tüp Bebek Hastalıkları

Tüp bebekte yeni gelişmeler yazımızın 6. bölümü

Vitrifikasyon gamet hücreleri (yani sperm ve yumurta) ile tüm gelişim aşamalarındaki embriyoların yüksek başarı ile dondurulup çözülmesine olanak veren yeni bir dondurma tekniğidir. Bu teknikle dondurma sonrasında özellikle yumurta ve embriyolar çözüldüğünde yüksek canlılık oranları yakalanmakta hatta aynı embriyo birden çok dondurulup çözüldüğünde bile canlılığını koruyabilmekte ve gebelik elde edilebilmektedir. Oysa geçmişte uygulanan yavaş dondurma tekniğinde dondurulan embriyolar çözüldüğünde vitrikasyon tekniğine kıyasla daha düşük canlılık ve gebelik oranları görülmekteydi.

Vitrifikasyon tekniğindeki başarılar nedeniyle seçkin merkezlerde tedavilerin yarısından fazlasının donmuş embriyo transferi olarak uygulandığı bir döneme girilmiştir. Vitrifikasyon tekniği ile dondurulmuş embriyolar, tedavinin mecbur bıraktığı bir zaman değil, başarının en yüksek düzeyde olacağı zamanda rahme nakledilebilmekte ve böylece tedavi gören çiftlere mümkün olan en doğal ve verimli bir tedavi imkânı sağlanabilmektedir.

Vitrifikasyon yönteminin başlıca avantajları özellikle preimplantasyon genetik tanı uygulamaları gibi tedavi sırasında ek zamana ihtiyaç duyulan veya zamanla yarışılan testlerin kullanımında kolaylık sağlaması, taze transfer sonrası artan iyi kalitede embriyoların dondurularak saklanması ile kümülatif gebelik oranlarının artmasına katkıda bulunmasıdır. Bunun yanında yumurta dondurulmasında yüksek başarı sağlanarak üreme sağlığının korunmasına ihtiyaç duyan kadınlarda başarılı bir çözüm fırsatı sunmasıdır. Kanser veya başka nedenlerle üreme potansiyelini kaybetme riski taşıyan kadınlar ile kariyer veya başka nedenlerle çocuk sahibi olmayı erteleyen kadınlarda yumurtalar veya embriyolar vitrifikasyon yöntemiyle dondurularak üreme sağlıkları güvence altına alma şansı verilebilir.

Tüm bölümler için tıklayın.

Yumurtlama Takibi ve İlişki Planlaması
Tüp Bebek Tedavisi İçin Nasıl Karar Vermeliyim?
Aşılama Tedavisi İçin Nasıl Karar Vermeliyim?
Tüp Bebek Tedavisinde Merak Edilenler
Tüp Bebek Tedavisinde Havuz Yönetimi (Embriyo Havuzu)
Miyom Nedir? Tüp Bebek Tedavisinde Miyom Başarısızlığa Yol Açar Mı?
Hidrosalpenks Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Kimlere Tüp Bebek Tedavisi Yapılır?
Vitrifikasyon
ERA (Endometrial reseptivity assay) Testi
Blastokist Biyopsisi ve aCGH
Embriyoskopi (Time Lapse – Sürekli Embriyo İzleme Sistemi)
IMSI (Yüksek Mikroskobik Büyütmeyle Seçilmiş Sperm Mikroenjeksiyonu)
Tüp Bebekte Yeni Gelişmeler
Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Başlangıç Değerlendirme
Tüp Bebek Tedavisi Hangi Aşamalardan Oluşur?
Başarılı Tüp Bebek İçin Önemli Noktalar
Kimlere Tüp Bebek Yapılır?
Tüp Bebek Nedir?
Ovaryan Hiperstimülasyondan Korunmada Yeni Stratejiler
Başa dön