Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Başlangıç Değerlendirme

Kadın Doğum ve Tüp Bebek Hastalıkları

Tüp bebek tedavisi uzun zaman, enerji ve maliyet gerektiren yorucu bir süreçtir. Birikimlerinizi yatırıp bir beklenti içine girdiğiniz bu sürecin başarılı olabilmesi ve hayallerinize ulaşabilmeniz açısından tüp bebek tedavi öncesi başlangıç değerlendirmesi en önemli aşamalardan biridir. Standart, herkese aynı şekilde uygulanan tek tip tedavi yerine kişiye özel, bireyselleştirilmiş tüp bebek tedavisi anahtar noktalardan biridir.

İLK GÖRÜŞME

İlk görüşmeye çiftlerin mümkünse birlikte gelmelerini ve gelirken beraberlerinde tüm eski tetkik ve tedavilerine ait dokümanlarını getirmelerini öneriyoruz. Görüşmede hekiminiz erkek ve kadına üreme sistemi ve onunla ilişkili sistemler ile ilgili sorular sorarak niye gebe kalamadığınızı tespit etmeye çalışacaktır. İlk görüşmede çift ile ayrıntılı bir görüşme yapılır, ‘’hikaye alma’’ veya ‘’anamnez’’ olarak tanımladığımız bu görüşmede sorulan sorular;

-yaşlarınız, evlilik süresi ve kaç yıldır gebe kalamadığınız, varsa daha önceki gebelikleriniz ve ne şekilde sonlandığı, adet düzeniniz

– Geçirdiğiniz hastalıklar veya ameliyatlar

-Önceki tetkikler ve tedavilerinize ait bilgiler

– Sperm analizi (spermiogram), HSG (Histerosalfingografi) yani rahim filmi, kadına ait hormon tetkikleri (Prolaktin, TSH, AMH vs) tetkikleriniz varsa incelenir, yok veya eski tarihli ise yenden yaptırmanız istenebilir.

Sonuç olarak bir yandan niye gebe kalamadığınız araştırılırken diğer yandan gebe kalmanız için size en uygun tedavi şekli ve protokolü belirlenmeye çalışılır. Bunun için de rahminiz normal mi, tüpleriniz açık mı, yumurta rezerviniz nasıl ve yumurtlamanız var mı diye sorgulanır.

Yapılan değerlendirmeler ışığında erkeğe ait ciddi bir problem tespit edilirse Uroloji / Androloji uzmanı ile konsulte edilir. Kadına ait detaylı anamnez alındıktan sonra üreme organları başta olmak üzere fizik ve pelvik muayene muayene yapılır. Yumurta rezervi değerlendirilir ve en uygun tedavi protokolü belirlenir.

İlk görüşmede bunların yanı sıra tüp bebek merkezi hakkında bilgi ve fiyat bilgisi alabilirsiniz. Merkezin başarı oranları, embriyo dondurma stratejisi, kullandığı yeni teknolojiler hakkında detaylı bilgi alma fırsatı bulursunuz.
Bu konularda sorularınızı 0532 431 03 06 veya 0212 310 31 00 nolu telefonlardan Dr Müstecep Kavrut’a sorabilirsiniz.

Bu konuda detaylı bilgi ve yardım almak için merkezimizde randevu alarak yapacağınız öngörüşmeler ücretsizdir. Telefon ve mail adresinizi vererek veya danışma formumuzu doldurmanız halinde sorularınızı yanıtlayabilir, size detaylı bilgi ve yardım için geri dönüş yapabiliriz.

Yumurtlama Takibi ve İlişki Planlaması
Tüp Bebek Tedavisi İçin Nasıl Karar Vermeliyim?
Aşılama Tedavisi İçin Nasıl Karar Vermeliyim?
Tüp Bebek Tedavisinde Merak Edilenler
Tüp Bebek Tedavisinde Havuz Yönetimi (Embriyo Havuzu)
Miyom Nedir? Tüp Bebek Tedavisinde Miyom Başarısızlığa Yol Açar Mı?
Hidrosalpenks Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Kimlere Tüp Bebek Tedavisi Yapılır?
Vitrifikasyon
ERA (Endometrial reseptivity assay) Testi
Blastokist Biyopsisi ve aCGH
Embriyoskopi (Time Lapse – Sürekli Embriyo İzleme Sistemi)
IMSI (Yüksek Mikroskobik Büyütmeyle Seçilmiş Sperm Mikroenjeksiyonu)
Tüp Bebekte Yeni Gelişmeler
Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Başlangıç Değerlendirme
Tüp Bebek Tedavisi Hangi Aşamalardan Oluşur?
Başarılı Tüp Bebek İçin Önemli Noktalar
Kimlere Tüp Bebek Yapılır?
Tüp Bebek Nedir?
Ovaryan Hiperstimülasyondan Korunmada Yeni Stratejiler
Başa dön